Trzęsacz i okolice

Trzęsacz to jedna z miejscowości gminy Rewal słynącej w całej Polsce z doskonałych warunków wypoczynkowych i szeregu atrakcji oferowanych tu w czasie lata. Piękne plaże, wspaniałe klifowe wybrzeże, czysta woda i mili ludzie corocznie ściągają do nas rzesze turystów spragnionych letniego wypoczynku.

church_fullChyba każdy zna Trzęsacz z jego słynnymi ruinami kościoła zabieranego po kawałku przez morze. Kościół pierwotnie w XV w. stał w odległości 2 km od linii brzegowej. Do 1750 roku morze pochłonęło już tyle lądu, że odległość kościoła od brzegu wynosiła tylko 58 m, w 1771 morze zabrało część cmentarza
przykościelnego, w 1868 odległość ściany kościoła od brzegu zmniejszyła się do zaledwie 1 metra ! W tym czasie zamurowano nawet okna od strony północnej, aby szum morza nie zakłócał nabożeństw (fot.), W dniu 2.08.1874 odprawiono ostatnie nabożeństwo i kościół został opuszczony na zawsze.

trzesacz02Pierwszy fragment murów runął do morza w kwietniu 1900 roku, ale już w następnym roku morze zabrało całą północną ścianę. W XX wieku poszczególne części budowli wpadały do morza kilkukrotnie, ostatni raz podczas sztormu 1.02.1994 roku. W roku 2000 po wieloletnich staraniach rozpoczęto prace

zmierzające do zabezpieczenia klifów i murów kościoła przed ostatecznym zniszczeniem. Obecnie stoi już tylko połowa ściany południowej o niewielki fragment prezbiterium. Miejsce to symbolizuje odwieczną walkę człowieka z potęgą sił natury.

trzesacz04

trzesacz05trzesacz08trzesacz06trzesacz07

Przez naszą miejscowość przechodzi 15 południk długości wschodniej wytyczający czas środkowoeuropejski.

 

Trzęsacz posiada zespół pałacowy z XIX w. ze stadniną koni i 200-letni park wpisany do rejestru zabytków przyrody. Rośnie w nim m.in. 14 starych grabów o obwodach pni od 2 do 3,5 metra, stare lipy i buk pospolity o obwodzie pnia 4,5 metra. Ciekawostkę przyrodniczą parku stanowi jawor zrośnięty z jesionem.
Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową „Ciuchcia – Retro – Expres” wyjeżdża rano z Gryfic i przez cały dzień kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica. Ciekawy klimat wąskotorowej Ciuchci RETRO – stare wagony i zabytkowy parowóz o romantycznym imieniu „PARYS” sprawia, że czujemy się jak w przeszłości. Ciuchcia jeździ od czerwca do września kilka razy dziennie, a zabytkowy parowóz Parys jeździ w każdą Niedzielę. Poza sezonem cały tabor można zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach.
latarniaNasza miejscowość upatrzyli sobie też paralotniarze, idealne warunki do uprawiania tego sportu daje specyficzne ukształtowanie wysokich klifów nadmorskich, latem możemy podziwiać na niebie popisy młodych entuzjastów latania.
Zaledwie kilka kilometrów od Trzęsacza w Niechorzu warta uwagi jest latarnia morska dająca możliwość podziwiania pięknych widoków brzegu morskiego na przestrzeni kilkunastu kilometrów, jest to jedna z najwyższych latarni polskiego wybrzeża (45 m wys.). Wieczorami i nocami jej światło widoczne jest na przestrzeni kilkudziesięciu mil morskich, blask jej światła daje niezapomniane wrażenia podczas późnowieczornych letnich spacerów brzegiem morza.
Trzęsacz leży także w bliskiej odległości od innych ciekawych miejscowości Pomorza Zachodniego jak Kołobrzeg (40 km), Kamień Pomorski (20 km), Międzyzdroje (40 km) czy Trzebiatów (10 km).

ciuchciawww.rewal.pl
www.trzesacz.com
www.trzesacz.net.pl
www.rewal.info.pl/trzesacz.html